top of page

Gyakran ismételt kérdések

Milyen feltételei vannak a járművezetői tanfolyamra jelentkezésnek?

• Tanfolyamra az a jelentkező vehető fel, aki jármű vezetésére egészségi szempontból alkalmas, a meghatározott közlekedésbiztonsági előírásoknak megfelel, valamint a megszerezni kívánt vezetői engedély kiadásához szükséges előírt életkort betöltötte, vagy annál legfeljebb hat hónappal fiatalabb.

• Az  egészségi alkalmassági vizsgálatot – térítés ellenében – a háziorvos végzi.

 

 

Az elsősegély-nyújtó tanfolyamot hogyan végezhetem el?

A jelentkezők részére a képzés keretében elsősegélynyújtó tanfolyamot szervezünk. A tanfolyamot követő vizsgán a Magyar Vöröskereszt által kapott igazolás a vezetői engedély kiadásának egyik feltétele. Az igazolás megszerzésének kötelezettsége alól mentesülnek a vonatkozó miniszteri rendeletben meghatározott egészségügyi végzettséggel rendelkező tanulók.

 

 

A költségeket hogyan fizethetem meg?

A tandíjat banki utalással vagy készpénzben lehet megfizetni az alábbi ütemezés szerint:

 

• Elméleti tandíj:

- Távoktatás esetén az e-learning tanfolyam megrendelésekor;
- Tantermi tanfolyam esetén, a tanfolyam kezdésekor;

• Gyakorlati tandíj:

- „B” kategóriában az alaptandíjat három egyenlő részletben kell kifizetni, az elsőt a vezetési gyakorlat  megkezdésekor

 

• Elsősegély-nyújtó tanfolyam:

- és vizsgadíjat az elsősegély tanfolyam indulásakor kell megfizetni.

 

• A járművezetési vizsgadíjakat (az elméleti alapvizsga kivételével) az aktuális vizsga előtt kell befizetni az autósiskolánál

 

 

Milyen kötelezettségeim vannak a tantermi elméleti tanfolyamon?

• Tanteremben történő elméleti oktatáson a részvétel kötelező. Azonban a  kötelező óraszám 10%-ánál kevesebb hiányzás megengedett. Ettől magasabb óraszámú hiányzás esetén pótfoglalkozáson kell részt venni. A pótfoglalkozásnak költségvonzata van.

 

• Az elméleti foglalkozásról 20 percnél többet késő tanuló meg nem jelentnek tekintendő. A hiányzást pótfoglalkozáson kell bepótolni.

• Az elméleti tanórák időtartama 45 perc.

 

 

Hogyan jelentkezhetek távoktatásra?

A távoktatást (e-learning tanfolyamot) személyesen rendelheted meg az általad választott kategóriában az autósiskolában.

 

 

Meddig érvényes az elméleti tanfolyam?

A tanfolyam elméleti részének elvégzése után, a tanfolyam kezdetétől számított 9 hónapon belül számítógépes elméleti vizsgát kell tenni. Ezen határidő letelte után, csak a teljes tanfolyam megismétlésével lehet vizsgázni.

 

 

Mikor mehetek elméleti vizsgára?

 

• Elméleti vizsgát az a tanuló tehet, aki az elméleti tanfolyamot igazoltan elvégezte és az előírt életkort betöltötte, vagy annál legfeljebb 3 hónappal fiatalabb.

 

• Mind az elméleti, mind  a gyakorlati vizsgákon a személyazonosság megállapítására kerül sor. Személyazonosító igazolvány hiányában megfelel a diákigazolványt (14. életév betöltéséig), az útlevél, vagy a kártyaformátumú vezetői engedély. Szembenéző fényképet (arcképet) nem tartalmazó, vagy lejárt érvényességű igazolvány a személyazonosság igazolására nem használható.


Az elméleti vizsga helyszíne: 

Nógrád Megyei Kormányhivatal Salgótarjáni Járási Hivatala Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztály Salgótarján, Karancs u. 54.

Tel: +36 (32) 521-286

 

 

Mennyi idő alatt kell sikeres elméleti vizsgát tennem?

 

• Amennyiben a tanuló a tanfolyam kezdetétől számított 12 hónapon belül nem teszi le sikeresen az elméleti vizsgát, újabb vizsgát csak az elméleti tanfolyam megismétlését követően tehet. (2014. október 1-jét követően elméleti vizsgát tevő tanulók esetében.)

 

• A magyar nyelvet nem anyanyelvi szinten beszélő, értő külföldi állampolgár, amennyiben nem áll rendelkezésre vizsgaanyag a vizsgázó állampolgársága szerinti hivatalos nyelven, tolmács közreműködésével szóbeli vizsgát tehet. Szóbeli vizsgát tehet még a hallássérült személy is jelnyelvi tolmács közreműködésével.

 

 

Mennyi idő alatt kell sikeresen teljesíteni az összes vizsgáimat?

 

A vizsgákat a sikeres elméleti vizsga időpontjától számított 2 éven belül be kell fejezni. A vizsgák befejezésére rendelkezésre álló határidő letelte után az addig letett összes vizsga érvényét veszti. A vezetői engedély megszerzéséhez a tanfolyamot újra kell kezdeni.

Mikor kezdhetem el a vezetést?

 

• A vezetési gyakorlatra a sikeres elméleti vizsga után kerül sor. A gyakorlati tanórák időtartama 50 perc. Az alapoktatási szakaszban naponta legfeljebb 2 tanóra tartható.  A főoktatás során legfeljebb 4 órát lehet gyakorolni, melyet legalább két részben 1 óra szünet közbeiktatásával kell végrehajtani. Ha a kötelezően előirt óraszámok a vizsgák sikeres letételéhez nem elegendőek, úgy - a szakoktató javaslatára - további vezetési órák igénybevételére van lehetőség.

 

• A vezetési gyakorlat során a kötelezően levezetendő óraszámok mellett, kötelező menettávolságokat is kell teljesíteni.

Gyakorlópálya: Balassagyarmat 0101/9 Hrsz.

 

 

Milyen kötelezettségeim vannak a vezetési gyakorlat során?

 

• A tanuló a tanórákon köteles pontosan megjelenni. Más irányú elfoglaltságát 2 órával a vezetési tanóra kezdete előtt jeleznie kell oktatója felé. Igazolatlan hiányzás esetén a mindenkori vezetési óradíj megfizetésével tartozik.

 

• A tanuló 1 tanóra díját köteles befizetni akkor is, ha a vezetési óra megtartása ittas vagy bódult állapota miatt hiúsul meg.

 

 

Mikor mehetek gyakorlati vizsgára?

 

• Gyakorlati vizsgára csak az a tanuló bocsátható, aki az előírt életkort betöltötte, sikeres elméleti vizsgát tett, továbbá a kötelezően előírt gyakorlati vezetési óraszámot levezette és a kötelező menettávolságot teljesítette.

 

Objektív okok miatt a menettávolság teljesítése nem feltétlenül esik egybe a kötelező óraszám levezetésével. Ebben az esetben a vizsgára bocsátáshoz pótóra (pótórák) levezetése szükséges.

 

• Forgalmi vizsga csak sikeres járműkezelési vizsga után tehető a ”B” kategóriát kivéve. ”B” kategóriában nincs járműkezelési vizsga. A járműkezelési vizsga  magában foglalja a jármű biztonsági ellenőrzését, valamint technikai kezelését, manőverezési feladatok végrehajtását.

 

 

Hogyan kapom meg a jogosítványomat?

• A járművezetési vizsgák sikeres letétele után – amennyiben az elsősegély-nyújtó ismeretek elvégzését hitelt érdemlő módon a közlekedési hatóságnak igazoltad – három munkanap eltelte után a kormányablakban lehet a vezetői engedély kiadását kezdeményezni.

 

• Vezetői engedélyt az kaphat, aki megfelel a képzési és vizsgáztatási előírásoknak, érvényes elsősegélynyújtó vizsgaigazolással és legalább alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, valamint lakóhelye vagy tartózkodási helye Magyarországon van.

 

• Nem magyar állampolgár részére vezetői engedélyt csak akkor lehet kiadni, ha a kérelmező az engedély kiadását megelőző 6 hónapban Magyarországon tartózkodott.

 

 

Mennyi idő alatt szerezhetek jogosítványt? 

 

• A tantermi elméleti tanfolyam időtartama 3 hét.

 

• A távoktatás időtartama saját haladási ütemedtől függ.

 

• A vezetési gyakorlat a vezetés megkezdésétől számított 2-3 hónap.

 

Milyen járműveket vezethetek a megszerzett jogsimmal?

"B" kategória: 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó  gépkocsit.

A gépkocsiban a vezető ülésen kívül legfeljebb 8 állandó ülőhely lehet.

"B" kategóriás vezetői engedéllyel még az alábbi járműveket vezetheted: 

 

• L6e járműkategóriába sorolt mopedautó,

 

• L6e járműkategóriába sorolt könnyű négykerekű segédmotoros kerékpár és   L7e kategóriába sorolt négykerekű motorkerékpár (quad), amely nyitott utasterű, kormányműve nem áttételes és a motorkerékpárok esetében szokásos kezelőszervekkel van felszerelve,

 

• segédmotoros kerékpár,

 

• mezőgazdasági vontató,

 

• lassú jármű,

 

• kerti traktor,

 

• "kisteherautó",

 

• a 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény; e járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg lehet

 

,• 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét; e járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg lehet,

 

• állati erővel vont jármű.   

 

 

Másik autósiskolát szeretnék választani. Mit tegyek?

 

A tanuló jogosult az iskolával kötött „Felnőttképzési szerződés”-t felbontani és másik képző szervnél folytatni tanulmányait. Ebben az esetben iskolánktól kérnie kell az addig teljesített oktatásról szóló igazolást, egy erre a célra rendszeresített „Képzési igazolás” nyomtatványon. A dokumentum két példányával fel kell keresni a leendő képző szervet.

Az autósiskola felbonthatja-e a velem kötött felnőttképzési szerződést?

 

• A képző szerv fenntartja magának a jogot, hogy a tanulóval egyoldalúan szerződést bontson, ha a tanuló fizetési kötelezettségeit időben nem teljesíti, ha az elméleti tanfolyamon egymás után két foglalkozáson (8 tanóra) igazolatlanul távol marad, ha a vezetési gyakorlat során két alkalommal ittas vagy bódult állapotban jelenik meg.

 

• Ha a szerződésbontás az elméleti tanfolyam ideje alatt a fentebb említett ok miatt valósul meg, a tanuló a befizetett elméleti tandíjat vissza nem követelheti.

 

 

Panaszom esetén kihez fordulhatok?

A képzésben tapasztalható esetleges hiányosságok miatt panasz tehető elsősorban az iskolavezetőnél, valamint a képző szerv felügyeletét ellátó hatóságnál.

Iskolavezető: Halasi Ferenc +36 20 261 6008

 

Felügyeletet ellátó hatóság: 

Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nógrád Megyei Vizsgaszervezési és Utánképzési Osztály

3100 Salgótarján,

Karancs u. 54.

Tel.: + 36 (32) 521-283

 

 

Kik tehetnek szóbeli elméleti vizsgát?

 

• A magyar nyelvet nem anyanyelvi szinten beszélő, értő külföldi állampolgár, amennyiben nem áll rendelkezésre vizsgaanyag a vizsgázó állampolgársága szerinti hivatalos nyelven, tolmács közreműködésével szóbeli vizsgát tehet.

 

• Szóbeli vizsgát tehet még a hallássérült személy is jelnyelvi tolmács közreműködésével.

 

Ki mentesül az elsősegély-nyújtási ismeretek vizsga alól?

Az elsősegély-nyújtási ismeretek megszerzését a Magyar Vöröskereszt által kiállított igazolással kell igazolni.

74/2016. (XII. 29.) NFM rendelet.

Tehát az elsősegély-nyújtási vizsga alól 2017.01.29-től mentesség nem adható, még szakirányú egészségügyi végzettség megléte esetén sem.

bottom of page